دوره آموزشی حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان (کلیک کنید)

جایزه دیکسون چیست؟

جایزه دیکسون (به انگلیسی: Dickson Prize)، هر ساله توسط دانشگاه‌های پیتسبورگ و کارنگی ملون به کسانی که طی سال گذشته (منتهی به تاریخ اعطای جایزه) فعالیت علمی چشم‌گیر و بزرگی داشته‌اند اعطا می‌شود.

برندگان این جایزه هر سال در دو شاخه‌ی پزشکی (و داروسازی)‌ و علوم (فیزیک، ریاضی و سایر علوم دقیق) اعلام می‌شوند (مسئولیت انتخاب نامزدها و اعطای جایزه در حوزه‌ی پزشکی بر عهده‌ی دانشگاه پیتزبورگ و در حوزه‌ی علوم بر عهده‌ی دانشگاه کارنگی ملون است).

از آن‌جا که حوزه‌ی جایزه دیکسون صرفاً به جامعه‌ی آمریکا محدود است و به دانشمندان آمریکایی داده می‌شود، با وجودی که این جایزه برای خود دانشمندان آمریکایی بسیار مهم بوده و دارای پرستیژ و جایگاه بالایی است، در بیرون آمریکا کمتر مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرد.

از مشهورترین کسانی که جایزه دیکسون را در بخش علوم دریافت کرده‌اند، می‌‌توان به ری کورزویل (Ray Kurzweil) و هوارد رایفا (Howard Raiffa) اشاره کرد.

این دو نفر به ترتیب جوایز سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

دیکسون‌ها که بودند؟

جایزه دیکسون به اعتبار بنیان‌گذارانش (آقا و خانم دیکسون) به این نام خوانده می‌شود.

آقای ژورف دیکسون، پزشکی مشهور و خیرخواه بوده که در نیمه‌ قرن بیستم فوت کرده است. همسرش هم (خانم دیکسون) به شغل پرستاری اشتغال داشت.

این دو نفر با تلاش و کوشش، توانستند مسئولین ایالت خود را قانع کنند تا بودجه‌ای برای جایزه دادن به کسانی که نقش مهمی در توسعه دانش داشته‌اند در نظر بگیرند و  این جایزه را به صورت سالانه اعطا کنند.

امروز، کمتر کسی دیکسون‌ها را به خاطر دارد و می‌شناسد؛ اما به هر حال ارزش مادی جایزه‌ی ۵۰ هزار دلاری دیکسون چیزی نیست که به سادگی فراموش شود.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ