سیلابس چیست؟

لغت سیلابس (به انگلیسی: Syllabus) به معنای سرفصل و فهرست موضوعات است.

وقتی یک موضوع اصلی (Main Topic) برای یک سخنرانی یا درس یا دوره آموزشی اعلام می‌کنید، به فهرست موضوعاتِ خُردها و زیرمجموعه‌های آن موضوع اصلی، سیلابس گفته می‌شود.

بنابراین سیلابس یک سمینار یک روزه یعنی عنوان ماژول‌های کوچک‌تر در آن سمینار و مجموعه موضوعاتی که در آن سمینار مطرح می‌شود.

هم‌چنین سیلابس یک رشته دانشگاهی (مثلاً سیلابس رشته حقوق یا سیلابس رشته حسابداری) به مجموعه‌ی درس‌هایی گفته می‌شود که در آن رشته، تدریس می‌شوند.

البته سیلابس نویسی خود یک دانش تخصصی است و نوشتن سیلابس درسی کار ساده‌ای نیست. مثلاً سیلابس اغلب، علاوه بر عنوان موضوعات فرعی، یک توضیحات کوتاه از محتوای هر موضوع، دستاورد و نیز نتیجه‌ی مورد انتظار در هر موضوع را نیز شامل می‌شود.

ضمن این‌که در سیلابس درسهای دانشگاهی و آموزش‌های جدی‌تر، در سیلابس درسی معمولاً برخی از مهم‌ترین منابع آموزشی و مراجع هم معرفی می‌شوند.

مطالبی که در قالب طبقه بندی بلوم در مجموعه درس‌های مهارت یادگیری در متمم مطرح شده‌اند، یکی از ابزارهایی هستند که می‌توانند برای تدوین و طراحی سیلابس درسی مورد استفاده قرار گیرند.

ریشه شناسی کلمه سیلابس

اگر به بحث ریشه شناسی (اتیمولوژی) علاقه‌مند هستید، شاید توضیحی که هندریکسون درباره‌ی معنی کلمه سیلابس و تاریخچه آن مطرح کرده برایتان جالب باشد (+):

کلمه‌ی سیلابس در اثر یک خطای حروف‌چینی متولد شد.

در نسخه‌ای که در قرن پانزدهم میلادی از نامه‌های سیسرو منتشر شد، سیسرو جایی کلمه‌ی یونانیِ sittubas را به کار برده بود و نوشته بود که این واژه در زبان یونانی به معنای فهرست بوده است. حروف‌چین به اشتباه، کلمه‌ را syllabos نوشت و این کلمه، پس از این‌که به اشتباه جا افتاد، به تدریج Syllabus تغییر پیدا کرد.

این کلمه با گسترش معنایی به واژه‌ای تبدیل شد که ما امروز می‌شناسیم و به‌کار می‌بریم.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ