معبد دلفی

معبد دلفی (Delphi Temple) از جمله مشهورترین نیایشگاه های یونان باستان بوده است.

نیایشگاه دلفی برای یونانیان به این علت مقدس بود که باور داشتند محل آن را زئوس، شخصاً انتخاب نموده است.

در افسانه های یونانی گفته می‌شد که زئوس، معبد دلفی را در مرکز کره زمین بنا کرده است و برای انتخاب محل آن، دو عقاب را همزمان از غرب و شرق عالم به سوی یکدیگر پرواز داده و جایی که آن دو عقاب به هم رسیده‌اند را برای بنا کردن دلفی انتخاب کرده است.

عکس معبد دلفی یا نیایشگاه دلفی - محل استقرار پیشگوها یا اوراکل ها

اوراکل ها یا همان پیشگوها، حاکمیتی شگفت انگیز در معبد دلفی داشتند.

اگر چه پیشگوها در تمام تاریخ و در نقاط مختلف جهان و نقاط مختلف یونان، کسب و کار خوبی داشتند، اما چون مردم بر این باور بودند که اوراکل ها در معبد دلفی با خدایان (و به طور خاص آپولو) در ارتباط هستند، پول‌ها و قربانیان ارزشمندتری را برای پیشگویان این معبد می‌آوردند.

ساختار پیشگویی و فالگیری در معبد دلفی بسیار پیچیده بود.

یک مرد سوال را از مردم می‌پرسید و آن را برای زنی که در مرکز دلفی می‌نشست و می‌توانست با خداوندان رابطه برقرار کند می‌برد (طبیعتاً قربانی‌ و هدایا هم در همین مرحله گرفته می‌شد). آن زن به مردم که عموماً سیاستمداران بزرگ یا شهروندان ثروتمند بودند کمک می‌کرد تا تصمیم گیری بهتری انجام دهند.

اگر چه علت این امر امروز برای ما مشخص نیست، اما ظاهراً در تمام تاریخ معبد دلفی، پیشگویان آنجا زن بوده‌اند و به این زن‌ها، پیتیا (Pythia) یا پایتیا و بعضاً پوتیا گفته می‌شده است.

این اسم از پایتون (افعی – اژدها) گرفته شده است. در افسانه های یونان، آپولو خدای عقل و خرد، در یک نبرد پایتون را کشته بود و مردم بر این باور بودند که این زنهای غیب گو هم، می‌توانند با مشورتها و پیش گویی‌های خود، به غلبه بر افعی‌های بزرگ زندگی کمک کنند.

رابطه معبد دلفی و روش دلفی چیست؟

روش دلفی یک تکنیک رایج در تصمیم گیری و حل مسئله در شرایط ابهام است که در متمم درس کاملی به آن اختصاص داده شده است:

روش دلفی چیست و چه کاربردی دارد؟

چون از این روش در ابتدا برای پیش‌بینی روند تکنولوژی در آینده استفاده می‌شد، این ویژگی‌ پیش‌بینی‌کننده بودن باعث شد که نام تکنیک دلفی را برای آن انتخاب کنند.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ