دوره آموزشی حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان (کلیک کنید)

الکساندر استروالدر کیست؟ (طراح بوم مدل کسب و کار)

الکساندر استروالدر - طراح بوم مدل کسب و کار

الکساندر استروالدر (Alexander Osterwalder) شهرت خود را با پیشنهاد بوم مدل کسب و کار یا Business Model Canvas به دست آورده است.

او بوم مدل کسب و کار را در کتابی به نام Business Model Generation یا خلق مدل کسب و کار معرفی و مطرح کرد.

البته استروالدر در کتاب بوم مدل کسب و کار یا کانواس کسب و کار یک نویسنده همکار هم دارد که متأسفانه کمتر به او توجه می‌شود: ایو پیگنیور (Yves Pigneur).

با وجودی که نام او را کمتر می‌شنویم و معمولاً بوم مدل کسب و کار با نام استروالدر گره خورده است، اما نقش پیگنیور هم در توسعه این ابزار، کلیدی است.

پیگنیور دانشمند علوم کامپیوتر در دانشگاه لوزان سوییس است و بیست سال بیشتر از استروالدر سن دارد.

هر دو نفر با هم و به صورت انفرادی سمینارهای آموزشی متعددی در زمینه مدل کسب و کار برگزار می‌کنند و به بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان، خدمات آموزشی ارائه کرده‌اند.

سایر کتابهای استروالدر

الکساندر استروالدر دو کتاب دیگر هم دارد که تقریباً به اندازه کتاب اول مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

کتاب طراحی ارزش پیشنهادی یا Value Proposition Design نیز مانند کتاب بوم کسب و کار با همکاری پیگنیور نوشته شده و در آن، یکی از کلیدی‌ترین المان‌های بوم کسب و کار، یعنی بحث ایجاد ارزش و ارزش آفرینی به بحث گذاشته شده است.

کتاب دیگری هم درباره مسیر شغلی با عنوان  Business Model You با همکاری تیم کلارک منتشر کرده که آن هم ارزش مطالعه و بررسی دارد.

مطالب مرتبط

مدل کسب و کار

آموزش های مربوط به کارآفرینی در متمم

بوم مدل کسب و کار

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ