ایتامار سیمونسون | محقق در زمینه رفتار مصرف کننده

ایتامار سیمونسون (سایمونسن) - Itamar Simonsonایتامار سیمونسون (Itamar Simonson) که اگر بخواهید نامش را به صورت آمریکایی تلفظ کنید، باید او را سایمونسِن بخوانید، دانشمند، محقق و نویسنده‌ای معتبر و پیشتاز در زمینه‌ی رفتار مصرف کننده (Consumer Behavior) است.

سیمونسون که متولد سال ۱۹۵۱ است، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته‌ی اقتصاد و علوم سیاسی به پایان برده و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به سراغ MBA و مدیریت بازاریابی رفت. او به‌طور تخصصی در زمینه‌ی رفتار مصرف کننده به مطالعه و تحقیق پرداخت و بیشتر به واسطه‌ی این تحقیقات در جامعه‌ی دانشگاهی دنیا شناخته می‌شود (کارشناسی ارشد در دانشگاه UCLA و دکترا در Duke).

او چند سالی هم (۱۹۷۸ تا ۱۹۸۳) در شرکت موتورولا کار کرده، اما بخش غالبِ فعالیتش در دهه‌های اخیر به تدریس در دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا برکلی گذشته است.

انگیزه‌های ناخودآگاه، اثربخشی برنامه‌های وفاداری مشتریان، معماری انتخاب، مقایسه‌ی نسبی میان گزینه‌های مختلف و طراحی محصول (انتخاب و مهندسی ویژگی‌هایی که روی فروش و تصمیم مشتری تأثیر می‌گذارند) از جمله زمینه‌های فعالیت اوست.

کارهای او در نوشته‌های کسانی مانند دنیل کانمن، آموس تورسکی، بری شوارتز (نویسنده‌ی دشواری انتخابدن اریلی و بسیاری از محققان و دانشمندان دیگر در حوزه‌ی بازاریابی و نیز اقتصاد رفتاری، مورد اشاره و استناد قرار گرفته است (البته با تورسکی چند مقاله‌ی مشترک هم دارد).

[ درس مرتبط در متمم: معماری انتخاب – پیشنهاد گزینه‌ی انحرافی ]

کتاب سیمونسون

سیمونسون در کنار مقالات متعدد، کتاب ارزشمندی هم با عنوان Absolute Value یا ارزش مطلق دارد که در‌ آن به فرایند تصمیم گیری مشتریان در دوران جدید (با امکان دسترسی به اطلاعات و جزئیات فراوان در زمینه‌ی هر محصول) پرداخته است.

او در این کتاب، کارکردهای تکنولوژی دیجیتال در بازاریابی نوین را مورد بررسی قرار داده و ضمناً توضیح داده که الگوهای رفتاری مشتریان در عصر دیجیتال به تدریج از‌ آن‌چه اقتصاددان‌های کلاسیک و حتی اقتصاددان‌های رفتارگرا (امثال کانمن و اریلی) می‌شناخته و توضیح می‌داده‌اند، فاصله می‌گیرد.

[ فایل مرتبط: رزومه سایمونسن ]

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ