دوره آموزشی حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان (کلیک کنید)

مایکل پورتر کیست؟

مایکل پورتر (به انگلیسی: Michael E. Porter) از اساتید برجسته آمریکایی در حوزه مدیریت است که او را بیشتر به خاطر نظریه هایش در زمینه استراتژی (اعم از برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت استراتژیک)، اقتصاد، رقابت پذیری، مزیت رقابتی و استراتژی رقابتی می‌شناسند.

مایکل پورتر متولد سال 1947 است.

او مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی مکانیک (گرایش هوا-فضا) از دانشگاه پرینستون گرفته و ارشد و دکترای خود را در دانشگاه هاروارد گذرانده است.

مایکل پورتر در مقطع کارشناسی ارشد در رشته MBA‌ تحلیل کرده و تحصیلات مقطع دکترای خود را به اقتصاد کسب و کار اختصاص داده است. مایکل پورتر هم اکنون استاد دانشگاه هاروارد است.

مایکل پورتر - استاد استراتژی و مدیریت استراتژیک دانشگاه هاروارد

مفاهیم و اصطلاحاتی که مایکل پورتر به مدیریت استراتژیک افزود

نمی‌توان گفت که اصطلاحات مایکل پورتر، قبلاً هرگز وجود نداشته و به کار نرفته است.

اما تقریباً همه دانشمندان و نویسندگان حوزه مدیریت و کسب و کار، اتفاق نظر دارند که مفاهیمی مانند زنجیره ارزش، استراتژی رقابتی، موقعیت رقابتی، رقابت پذیری، نیروهای رقابتی پورتر و مزیت رقابتی، از جمله مفاهیمی هستند که مایکل پورتر آنها را در مدیریت استراتژیک تبیین و تثبیت کرده است.

تاسیس شرکت مشاوره مدیریت مانیتور گروپ و ورشکستگی آن

مایکل پورتر در سال 1983 به همراه پنج نفر از همکارانش در دانشگاه هاروارد، یک شرکت مشاوره مدیریت تحت عنوان Monitor Group را تاسیس کرد.

این شرکت که گردش مالی سالیانه‌ی آن به چند ده میلیون دلار رسیده بود، در سال 2012 اعلام ورشکستگی کرد و سال 2013، شرکت مشاوره مدیریت دی لویت، آن را خریداری کرد و امروز به عنوان مانیتور دی لویت فعالیت می‌کند.

پورتر نیز مانند اندیشمندان دیگر، همیشه منتقدانی داشته است.

محور عمده‌ی انتقادها از پورتر به بحث او در مورد استراتژی های رقابتی باز می‌گردد.

منتقدان مایکل پورتر معتقدند که نگاه پورتر که کسب و کار را موفقیت در رقابت با دیگران می‌داند با نگاه پیتر دراکر که موفقیت را در خلق و حفظ مشتری می‌داند در تعارض است.

به هر حال، اگر قبلاً هم مخالف‌ها با پورتر ضعیف بود، ورشکستگی مانیتور گروپ، باعث شد که منتقدانش جرأت بیشتری در نقد او داشته باشند (+).

برخی از کتابهای مایکل پورتر

سایر مطالب مرتبط با پورتر

منتخب جملات مایکل پورتر

زنجیره ارزش چیست؟

پنج نیروی رقابتی پورتر

سخنرانی مایکل پورتر در TED

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ