مجله بازاریابی | Journal of Marketing

مجله بازاریابی یا Journal of Marketing یکی از نشریات شناخته‌شده در زمینهٔ مدیریت بازاریابی و فروش است که از سال ۱۹۳۶ تا کنون، هر دو ماه یک بار منتشر می‌شود (ژانویه، مارس، می و …).

با وجودی که امروزه صدها ژورنال معتبر در زمینهٔ بازاریابی منتشر می‌شود، اما در نیمهٔ اول قرن بیستم، صرفاً چهار مجله وجود داشته که به شکل جدی به بازاریابی می‌پرداخته‌اند (+):

  • Harvard Business Review | تأسیس در سال ۱۹۲۰
  • Journal of Retailing | تأسیس در سال ۱۹۲۵
  • Journal of Business | تأسیس در سال ۱۹۲۸
  • Journal of Marketing | تأسیس در سال ۱۹۳۶

با در نظر گرفتن این که سه نشریهٔ دیگر، اختصاصیِ بازاریابی نیستند و نیز این که برخی مثل Harvard Business Review سخت‌گیری جدی در انتشار مقالات ندارند، عملاً می‌توان مجله بازاریابی را اولین و قدیمی‌ترین نشریهٔ اختصاصی بازاریابی در جهان دانست.

این نشریه که وابسته به انجمن بازاریابی آمریکا (American Marketing Association) است، از ساختار Peer-Reviewed (بررسی همکاران پیش از انتشار) تبعیت می‌کند. بنابراین مقالات آن، از استانداردهای حداقلی کیفی بهره‌مند هستند و مقالاتی در آن منتشر می‌شوند که از نظر کیفیت داده‌ها، استفاده از روش و ساختار تحقیق، اصول اولیهٔ پژوهش را رعایت کرده باشند.

رویکرد مجله بازاریابی

هر یک از مجلات تخصصی، معمولاً می‌کوشند رویکرد ویژهٔ خود را انتخاب کنند. رویکردی که با اصول و ارزش‌هایشان سازگار بوده و ضمناً در بازار مجلات، جایگاه منحصر‌به‌فردی برای آن‌ها ایجاد کند.

بر این اساس، مجلهٔ بازاریابی کوشیده به مرزهای دانش بازاریابی توجه ویژه‌ای داشته باشد. به عبارت دیگر، اگر مقالاتی در اختیار این مجله قرار گیرد که با روش‌ها و مفروضات جاری در بازاریابی هم‌خوان نباشد، اما روش و زیرساخت و مفروضات قابل‌اتکایی داشته باشد و محققان مجله تشخیص دهند که موضوع مورد بررسی، می‌تواند جریان‌ساز بوده یا بخشی از «آیندهٔ بازاریابی» را بسازد، آن را منتشر می‌کنند.

اگر بخواهیم با تعبیر رایج حرف بزنیم، این نشریه خودش را به Established Body of Knowledge محدود نمی‌کند و حاضر است با «ریسک‌های محاسبه‌شده» کمی از مرزهایی که متخصصان بازاریابی بر دور زمین خود کشیده‌اند، پا بیرون بگذارد (+).

به عنوان نمونه، به موضوعات زیر فکر کنید:

  • تصمیم‌گیری در مورد عرضهٔ نسخه‌‌های رایگان و پولی نرم‌افزارها و این که چه زمانی برای عرضهٔ هر نسخه مناسب است (+)
  • تأثیر خطاهای الگوریتمی بر برند محصولات؛ مثلاً وقتی وب‌سایت یا اپلیکیشن یک شرکت در مورد شما تصمیم نادرستی می‌گیرد (+)
  • تأثیر عرضهٔ یک نرم‌افزار جدید در یک پلتفرم فروش نرم‌افزار (فرضاً کافه‌‌بازار یا مایکت) بر روی فروش نرم‌افزارهای مشابه قبلی روی همان پلتفرم (+)

این نوع مباحث، موضوعاتی نیستند که متخصصان سنتی بازاریابی به سراغ‌شان بروند و حتی کمتر به عنوان کیس و مثال، در کلاس‌های آموزش بازاریابی بررسی می‌شوند. اما مجله بازاریابی از چنین موضوعاتی که حاصل ترکیب «دانش بازاریابی + دغدغه‌های روز» هستند استقبال می‌‌کند.

بررسی یک نمونه مقاله از مجله بازاریابی

مجله بازاریابی تعداد محدودی از مقالات خود را به رایگان روی سایت خود منتشر کرده و با مراجعه به سایت Journal of Marketing می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید.

اگر به مباحث کوچینگ علاقه‌مند باشید،‌ می‌توانید درس کاربرد هوش مصنوعی در کوچینگ را هم بخوانید. در آن درس، یکی از مقالات مجلهٔ بازاریابی با موضوع «کاربرد هوش مصنوعی در کوچینگ فروشندگان» بررسی شده است.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ