پتاسیم چیست؟ کمبود پتاسیم چه عوارضی دارد؟

پتاسیم (Potassium با علامت K در جدول تناوبی عناصر) یکی از سبک‌ترین فلزات روی زمین است که اتفاقاً در پوسته‌ی زمین و دریاها فراوان یافت می‌شود. فراوانی پتاسیم با فلزاتی مانند کلسیم، منیزیم و سدیم قابل مقایسه است (+).

این عنصر در بدن انسان هم نقش‌های متعددی دارد (سلول‌های ماهیچه‌ای خصوصاً ماهیچه‌های قلب، سیستم عصبی، ریتم قلب و …) و کمبود پتاسیم می‌تواند روی کارکرد این سیستم‌ها تأثیر منفی بگذارد. در موارد سبک‌تر کمبود پتاسیم خود را با خستگی، اسپاسم عضلانی و نامنظم شدن ضربان قلب نشان می‌دهد (+).

بدن ما نمی‌توان به شکل طبیعی پتاسیم تولید کند و ما پتاسیم مورد نیاز بدن‌مان را به کمک تغذیه تأمین می‌کنیم. میوه‌هایی مانند زردآلو، موز، سیب، کیوی،‌ خیار، بروکلی، اسفناج، پرتقال و آناناس حاوی پتاسیم هستند. لوبیا و آجیل (مغزهای خوراکی) هم منبع مناسبی برای تأمین پتاسیم محسوب می‌شوند.

میزان نیاز بدن به پتاسیم

برآورد می‌شود بدن یک انسان بالغ روزانه نزدیک به ۵ گرم پتاسیم (یا به شکل دقیق‌تر: ۴۷۰۰ میلی‌گرم) نیاز داشته باشد (+). برای این‌که تصوری از این عدد داشته باشید خوب است بدانید یک موز متوسط حاوی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم پتاسیم است. یک عدد پرتقال بزرگ (مثلاً بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم) هم تقریباً همین میزان پتاسیم را در خود دارد.

۱۰۰ گرم اسفناج پخته حدود ۴۶۶ میلی‌گرم و ۱۰۰ گرم آووکادو نیز حدود ۴۸۵ میلی‌گرم پتاسیم در خود دارند.

تأثیر پتاسیم در کاهش فشار خون

پتاسیم نقش مهمی در کاهش فشار خون سیستولیک (عدد اول در فشار خون) ایفا می‌کند (+). به همین علت به بیمارانی که مشکل فشار خون بالا دارند توصیه می‌شود در رژیم غذایی خود از خوراکی‌هایی که پتاسیم بالا دارند استفاده کنند.

مزیت دیگر پتاسیم این است که هم‌زمان به دفع بهتر سدیم (کاهش اثرات نامطلوب نمک در خوراکی‌ها) هم کمک می‌کند (+).

مکمل‌های پتاسیم

اگرچه مکمل‌های پتاسیم در بازار در دسترس هستند، اما برخلاف بسیاری از مکمل‌های دیگر، پیشنهاد می‌شود چنین مکمل‌هایی صرفاً با تشخیص پزشک مصرف شوند. چرا که افزایش بیش از حد پتاسیم هم می‌تواند در کوتاه‌مدت و بلندمدت عوارض متعددی را به همراه داشته باشد (در حالت عادی، کلیه‌ی انسان مسئول تنظیم سطح پتاسیم است و اگر پتاسیم کمی بیشتر از حد مورد نیاز باشد، می‌تواند آن را به وسیله‌ی ادرار دفع کند).

بنابراین بهترین روش به دست آوردن پتاسیم بدن، استفاده از رژیم غذایی مناسب است و با در نظر گرفتن این‌که پتاسیم در بسیاری از خوراکی‌های سالم وجود دارد، تأمین ۵ گرم نیاز روزانه از طریق رژیم غذایی کار دشواری نیست.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ