ژان پیاژه

ژان پیاژه (Jean Piaget)، یک زیست شناس و روانشناس سوییسی است که می‌توان او را از جمله تاثیرگذارترین چهره های روانشناسی قرن بیستم دانست.

پیاژه در سال ۱۸۹۶ در سوییس به دنیا آمد و در ۸۴ سالگی در همان کشور درگذشت.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ژان پیاژه، پیشنهاد چهار مرحله تکامل و توسعه ذهنی انسان‌ها در دوران کودکی و نوجوانی، از تشخیص ساده‌ی اشیاء تا قابلیت فکر کردن مجرد و انتزاعی است.

پیاژه دکترای خود را در رشته‌ی جانورشناسی گرفته است و البته در سال پایانی تحصیلش (۱۹۱۸) در دانشگاه زوریخ، در کلاس‌های کارل گوستاو یونگ و بلویلر (Bleuler) نیز شرکت کرد. ما بلویلر را عموماً به خاطر خلق اصطلاح اسکیزوفرن می‌شناسیم.

پیاژه بعداً در دانشگاه سوربن پاریس نیز به مطالعه‌ی آسیب شناسی روانی پرداخت.

آثار پیاژه

پیاژه در طول زندگی خود، بیش از ۵۰ کتاب و نیز صدها مقاله نوشت. اگر چه نقد‌هایی هم بر نظریات او و شیوه‌ی مطالعه و تحقیق او وارد است، اما باید به خاطر داشته باشیم که فعالیت‌های او، موجب تولد و شکل‌گیری حوزه‌های علمی جدیدی شد.

به طوری که نمی‌توان نقش او را در توسعه روانشناسی رشد و روانشناسی شناختی نادیده گرفت.

جملاتی از ژان پیاژه روانشناس سوییسی

مطلب مرتبط:

پرورش کودکان هوشمندتر

توسعه مهارتهای پولی کودکان و نوجوانان

سایت پاسخ نامه - که در حال مطالعه ی آن هستید - به نوعی واژه نامه ی جنبی مربوط به مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که علاقه‌مند باشید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه راه های یادگیری متمم را بررسی کرده یا اینکه صرفاً سرفصل های دوره MBA آنلاین ما را مرور کنید.

 
بهترین پاسخ