دوره آموزشی حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان (کلیک کنید)

مونتسکیو کیست؟

مونتسکیو (Montesquieu) که او را معمولاً با لقب بارون (بارون دو مونتسکیو) می‌شناسند، از فیلسوفان سیاسی دوران روشنگری در فرانسه است.

مونتسکیو در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم میلادی زندگی می‌کرده است.

از او کتابهای متعددی به جا مانده که روح القوانین (The Spirit of Laws) و نامه های ایرانی (Persian Letters) از جمله مهم‌ترین آنها محسوب می‌شوند.

عکس مونتسکیو - نویسنده کتاب روح القوانین و کتاب نامه های ایرانی

علت ماندگار شدن نام مونتسکیو

علت اصلی ماندگاری نام او، فلسفه پردازی‌هایش در حوزه سیاست است. تحلیل‌ها و مدل‌هایی که اگر چه امروز بدیهی به نظر می‌رسند، اما در زمان مونتسکیو تحولی در نگرش سیاسی محسوب می‌شده‌اند.

جدایی قوه‌ی قضاییه و مجریه که امروز در اکثر کشورهای جهان رایج و پذیرفته شده است، به پیشنهاد او مطرح شد. قبل از آن، به علت رواج سیستم سلطنتی در بسیاری از نقاط جهان، عملاً این دو نظام در هم ادغام شده‌ بودند و حتی اگر افراد مختلفی بر آنها مدیریت می‌کردند، عملاً دو نهاد با رای مستقل محسوب نمی‌شدند.

اگر چه در برخی کشورها مانند امپراطوری روم، جدایی قوا وجود داشته و مونتسکیو هم به این مسئله اشاره دارد و به آن کشورها توجه دارد.

توجه مونتسکیو به امپراتوری روم در حدی جدی و عمیق بوده است که کتابی نیز تحت عنوان «تحقیق در علل رشد و افول رومیان» تالیف کرده است.

[مطلب مرتبط: جملاتی از مونتسکیو]

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ