ژان پیاژه

ژان پیاژه (Jean Piaget)، یک زیست شناس و روانشناس سوییسی است که می‌توان او را از جمله تاثیرگذارترین چهره های روانشناسی قرن بیستم دانست.

پیاژه در سال ۱۸۹۶ در سوییس به دنیا آمد و در ۸۴ سالگی در همان کشور درگذشت.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ژان پیاژه، پیشنهاد چهار مرحله تکامل و توسعه ذهنی انسان‌ها در دوران کودکی و نوجوانی، از تشخیص ساده‌ی اشیاء تا قابلیت فکر کردن مجرد و انتزاعی است.

پیاژه دکترای خود را در رشته‌ی جانورشناسی گرفته است و البته در سال پایانی تحصیلش (۱۹۱۸) در دانشگاه زوریخ، در کلاس‌های کارل گوستاو یونگ و بلویلر (Bleuler) نیز شرکت کرد. ما بلویلر را عموماً به خاطر خلق اصطلاح اسکیزوفرن می‌شناسیم.

پیاژه بعداً در دانشگاه سوربن پاریس نیز به مطالعه‌ی آسیب شناسی روانی پرداخت.

آثار پیاژه

پیاژه در طول زندگی خود، بیش از ۵۰ کتاب و نیز صدها مقاله نوشت. اگر چه نقد‌هایی هم بر نظریات او و شیوه‌ی مطالعه و تحقیق او وارد است، اما باید به خاطر داشته باشیم که فعالیت‌های او، موجب تولد و شکل‌گیری حوزه‌های علمی جدیدی شد.

به طوری که نمی‌توان نقش او را در توسعه روانشناسی رشد و روانشناسی شناختی نادیده گرفت.

جملاتی از ژان پیاژه روانشناس سوییسی

مطلب مرتبط:

پرورش کودکان هوشمندتر

توسعه مهارتهای پولی کودکان و نوجوانان

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ