IDP مخفف چیست؟

کلمه IDP مخفف Individual Development Plan است که آن را در فارسی به «برنامه توسعه فردی» و «برنامه توسعه شخصی» ترجمه می‌کنند.

برنامه توسعه فردی برنامه‌ای است که هر کس برای خودش تنظیم می‌کند و بر اساس آن مشخص می‌کند که در آیندهٔ پیش رو می‌خواهد کدام توانمندی‌ها، شایستگی‌ها و مهارت‌ها را در خود تقویت کند (منبع: توسعه فردی چیست؟ در سایت متمم).

هدف از IDP چیست؟

IDP با اهداف متنوعی انجام می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش جذابیت استخدامی به این معنا که فرد سعی می‌کند برنامه توسعه فردی خود را به گونه‌ای تنظیم کند که به گزینه‌ای جذاب‌تر برای استخدام در کسب و کارها و سازمان‌ها تبدیل شود. یا اگر هم‌اکنون شغل دارد و نگران استخدام نیست، زمینه‌ای ایجاد کند که بعداً در فرصت‌های ارتقاء، گزینه‌ای جذاب‌تر از همکارانش باشد. این نوع برنامه‌ها معمولاً بیشتر بر مهارت های نرم متمرکز هستند.

یادگیری و پرورش مهارتهای حرفه ای در بسیاری از حرفه‌ها مانند پزشکی، وکالت، کوچینگ، منتورینگ، مشاوره مدیریت، تسهیلگری و مانند این‌ها، افراد باید دائماً دانش و مهارت خود را به‌روز کرده و با رویکردهای جدید آشنا شوند. به همین علت، معمولاً این افراد همیشه یک IDP فعال دارند و می‌کوشند با تکیه بر آن خود را به‌روز نگه دارند.

رشد در محیط پژوهشی و دانشگاهی در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی بین‌المللی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و به‌ویژه دانشجویان مقطع دکترا می‌خواهند که یک برنامه رشد شخصی هم داشته باشند و آن را در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود دنبال کنند. به همین علت دانشجویان دکترا در دانشگاه‌های مطرح جهان معمولاً درباره IDP خود صحبت می‌کنند یا می‌گویند این یا آن فعالیت را در IDP گنجانده‌ام.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ