شرکت انرون

شرکت انرون (Enron) یک شرکت بزرگ آمریکایی در حوزه‌ی برق و انرژی است که شهرت جهانی‌اش را به واسطه‌ی ورشکستی بزرگی که تجربه کرد، به دست آورده است.

انرون در سال ۱۹۸۵ با ادغام دو شرکت به نام‌های Houston Natural Gas و InterNorth تشکیل شد و به سرعت رشد کرد. در حدی که در میانه‌ی سال ۲۰۰۱ حدود ۲۱۰۰۰ نفر کارمند داشت.

این شرکت به خاطر نوآوری‌های مالی و ارزش آفرینی از طریق طراحی و عرضه‌ی انواع الگوهای سرمایه گذاری، بیش از پیش مطرح شد. در حدی که نشریه‌ی فورچون از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰، هر ساله شرکت انرون را نوآورترین شرکت آمریکا اعلام می‌کرد.

ورشکستگی و فروپاشی شرکت انرون

اما آن‌چه به فروپاشی و ورشکستگی شرکت انرون منجر شد، شیوه‌های خاص حسابداری آن بود.

شیوه‌هایی که به موجب آن، هزینه‌های خود را کمتر و سودآوری خود را بیشتر از میزان واقعی نشان می‌داد. با توجه به این‌که سهام انرون در بورس عرضه شده بود و باید حتماً حسابرسی شفاف هم انجام می‌شد، انرون یکی از شرکت‌های حسابرسی بسیار شناخته شده و معتبر وابسته به خود با نام آرتور اندرسن (Arthur Andersen) را مسئول حسابرسی کرد و به این شیوه، ضمن این‌که در ظاهر، همه چیز شفاف بود و گزارش‌های مالی به نهادهای عمومی و رسانه‌ها ارائه می‌شد، دست مدیران انرون برای نمایش سود غیرواقعی و افزایش رغبت سرمایه‌گذاران به سهم این شرکت باز بود.

شرکت انرون، با شیوه‌ی خاص حسابداری و حسابرسی خود، به عنوان هفتمین شرکت بزرگ آمریکا شناخته می‌شد و رابطه‌ی بسیار نزدیکی با سیاستمداران آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان داشت.

در سال ۲۰۰۱ با افشای شیوه‌های غیراخلاقی ارائه‌ی صورتهای مالی انرون، سهام این شرکت در مدت کوتاهی به ۴٪ مقدار قبلی خود کاهش پیدا کرد (از ۸۵ دلار به ۳۰ سنت).

تبعات سقوط انرون در حدی جدی بود که به‌ محض از بین رفتن قدرت اقتصادی‌اش، فساد‌های سیاسی‌اش نیز بیش از پیش آشکار شد و سیاستمداران متعددی به خاطر دریافت رشوه از آن، دچار مشکل شدند.

هم‌چنین به علت این‌که بسیاری از مردم آمریکا، مستقیم و غیرمستقیم (از طریق صندوق های سرمایه گذاری) سهامدار انرون بودند، ورشکستگی انرون یک بحران فراگیر ملی برای این کشور ایجاد کرد.

فرد اصلی در پشت ماجرای تقلب و ورشکستگی انرون

مغز متفکر اصلی در این ماجرا، اندرو فستو (Andrew Fastow) مدیر ارشد مالی (CFO) انرون بود که توانسته بود سیستمی چنین پیچیده را طراحی و پیاده‌سازی کند که سال‌ها، تمام نهادهای مالی و اقتصادی آمریکا نیز نتوانستند متوجه آن شوند (یا متوجه شدند و نتوانستند حرفی بزنند).

او بلافاصله محاکمه و زندانی شد و حدود یک دهه (تا پایان سال ۲۰۱۱) در زندان بود. فستو تقریباً پنجمین دهه‌ی زندگی خود را کامل در زندان گذرانده است.

اندرو پس از آزادی از زندان با تجربه ورشکستگی انرون و آن‌چه در این مدت درک کرده بود، به عنوان سخنران در حوزه‌ی اخلاق کسب و کار، در دانشگاه‌های مختلف صحبت می‌کند.

بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس کسب و کار دنیا، پس از ماجرای فروپاشی انرون، درس اخلاق کسب و کار را با جدیت بیشتری در سرفصل دوره های MBA خود قرار داده و اجرا می‌کنند.

سایت پاسخ نامه – که در حال مطالعه‌ی آن هستید – به نوعی واژه‌نامه‌ی جنبی مجموعه‌ی آموزشی متمم است. در صورتی که به توسعه فردی علاقه‌مند هستید می‌توانید فهرست درس‌ها و نقشه‌راه‌های یادگیری متمم را بررسی کرده یا این‌که سرفصل‌های دوره MBA آنلاین ما را ببینید.

فهرست درس‌ها    اطلاعات | ثبت‌نام
 
 
 
بهترین پاسخ